Reklama
Reklama
Reklama

Kto do wojska? Kwalifikacja w toku

Od 1 do 28 lutego trwać będzie kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców Kalisza. Na badania lekarskie ma zgłosić się ponad 570 osób. Większość z powołanych to mężczyźni urodzeni w 1995 roku.
Kto do wojska? Kwalifikacja w toku

Osób objętych kwalifikacją wojskową  jest mniej niż w latach ubiegłych, ale podobnie jak w wielu innych sprawach ma na to wpływ głównie niż demograficzny. Zasadnicza służba wojskowa została zniesiona w 2010 roku, ale pozostał obowiązek kwalifikacji. Jednym z najważniejszych elementów tej procedury jest oczywiście badanie lekarskie. Jak przyznaje doktor Jerzy Nowicki, przewodniczący wojskowej komisji lekarskiej, wraz ze zniesieniem obowiązku służby zasadniczej zmieniło się podejście młodych Polaków do samej kwalifikacji.

- Kiedyś poborowi eksponowali swoje dolegliwości, przejaskrawiali, żeby uniknąć służby wojskowej, ponieważ w jakimś tam stopniu komplikowało to ich plany osobiste. Natomiast dzisiaj ta rozmowa jest bardziej rzeczowa i konkretna – mówi Jerzy Nowicki, przewodniczący komisji lekarskiej WKU.

 

W ubiegłym roku z naszego rejonu obejmującego osiem powiatów, na 100 chętnych do szkół wojskowych dostało się 8 osób. Zdaniem przedstawicieli Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu wynika to z redukcji szkół o profilu militarnym. Mimo że służba w wojsku zawodowym w czasach kryzysu może wydawać się dobrą perspektywą zawodową, podczas pierwszego dnia kwalifikacji wojskowej nie spotkaliśmy kaliszan chętnych na karierę w armii.

Poborowi dostaną jedną z czterech kategorii. A to pełna zdolność do służby wojskowej. Kategoria B odpowiada czasowej niezdolności. Osoby z kategorią D są niezdolne do służby w okresie pokoju, ale mogą bronić kraju w czasie mobilizacji. Kategoria E kandydata dyskwalifikuje trwale i całkowicie.

Cały proces kwalifikacji kończy się przeniesieniem do rezerwy i wydaniem zaświadczeń o uregulowaniu stosunku do służby wojskowej. Wojskowa Komenda Uzupełnień wzywa także panie z roczników 1990 - 1995, które kończą szkolenia lub studia o przydatnych w wojsku specjalnościach, związanych z głównie z medycyną. Kobiet, które chcą zawodowo związać się z armią, nie brakuje.

- Kobiety są zainteresowane tą służbą. Nawet w początkowym okresie kobiet stosunkowo więcej szło do wojska, teraz może trochę mniej wcielamy do jednostek wojskowych, ale zainteresowanie jest cały czas na tym samym poziomie – mówi mjr Jerzy Sobczak z WKU w Kaliszu.        


Tegoroczna kwalifikacja dla mieszkańców Kalisza odbywać się będzie do 28 lutego w budynku Miejskiego Zarządu Obiektów Służby Zdrowia przy ulicy Śródmiejskiej 34. Na komisji lekarskiej, obok mężczyzn z rocznika 1995, powinny stawić się także osoby ze starszych roczników, które mają nieuregulowany stosunek do służby wojskowej. W Kaliszu takich osób jest 116. Lepiej jednak nie unikać tego obowiązku, bowiem za niestawienie się na kwalifikacji grozi grzywna.

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w br. Prezydent Miasta Kalisza wzywa:


1) mężczyzn urodzonych w 1995 roku;


2) mężczyzn urodzonych w latach 1990 - 1994, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;


3) osoby urodzone w latach 1993 - 1994, które:


a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,


b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;


4) kobiety urodzone w latach 1990 – 1995, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2013/201 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. Nr 54, poz. 321);


5) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Reporter Mirka Zybura, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama