Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 10:45
Reklama
Reklama
Reklama

Coraz więcej uczniów wybiera etykę

Gwałtownie wzrasta liczba dzieci, których rodzice wolą, by uczęszczały na zajęcia etyki zamiast lekcje religii. Do tej pory już dwie podstawówki zadeklarowały więcej takich uczniów, niż w ubiegłym roku było ich w całym mieście. Od września br. oświadczenia o udziale w lekcjach religii lub etyki rodzice muszą wyrazić na piśmie. Według zaleceń Kurii Biskupiej w Kaliszu, katecheci mają obowiązkowo informować dzieci tych drugich, że to forma „pisemnej apostazji”, czyli świadome, dobrowolne i publiczne wyrzeczenie się kontaktu z Kościołem.
Coraz więcej uczniów wybiera etykę

Rok szkolny dopiero się rozpoczął, dlatego Wydział Edukacji dysponuje na razie szczątkowymi informacjami na temat preferencji uczniów. Już teraz dają one jednak obraz pewnej tendencji; podczas gdy w roku ubiegłym na etyką uczęszczało zaledwie 12 osób w całym mieście, tym razem tylko szkoły podstawowe: nr 1 i 14 zgłosiły po 15 chętnych każda. - A to dopiero dwie szkoły, bo mamy też zgłoszenia ze Szkoły Podstawowej nr 7, IV Liceum Ogólnokształcącego czy Zespołu Szkół nr 7 na Zagorzynku, a kolejne ciągle jeszcze będą wpływać. Zobaczymy jednak, jak to będzie wyglądać w praktyce – mówi portalowi faktykaliskie.pl Krzysztof Jurek (na zdj.), zastępca naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Tak czy inaczej przynajmniej część szkół, jeśli nie wszystkie, będzie musiała zatrudnić nauczycieli etyki. To efekt wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w głośnej sprawie "Grzelak przeciwko Polsce". Państwo Grzelak, notabene z sąsiedniego Ostrowa Wielkopolskiego, przez kilka lat domagali się lekcji etyki dla swojego syna, który nie uczęszczał na lekcje religii. Szkoły mu ich jednak nie zapewniły, w związku z czym Trybunał uznał, że Polska naruszyła zakaz dyskryminacji oraz wolność sumienia i wyznania, ponieważ nie organizując lekcji etyki dyskryminowano niewierzących uczniów. Zgodnie z nowymi przepisami, szkoły mają teraz obowiązek zapewnienia zajęć etyki nawet jednemu uczniowi.

W ubiegłym roku w "Asnyku" na lekcje etyki uczęszczały 4 osoby. - Etyka nie jest formą antykatechezy. Etyka jak sama nazwa głosi, jest dziedziną filozofii, uczy przede wszystkim myślenia. Na te zajęcia chodzą osoby o różnych przekonaniach, które mają prawo i wierzyć, i nie wierzyć. Tu absolutnie nie zajmujemy się kwestiami kościelnymi, nie o to tutaj chodzi - wyjaśnia Joanna Montelatic, nauczycielka etyki.


Do ubiegłego roku kaliski samorząd organizował międzyszkolne lekcje etyki. Zajęcia prowadzone były w czterech placówkach na terenie miasta. Teraz, według zaleceń Ministerstwa Edukacji Narodowej, „wskazane jest, aby zajęcia z etyki odbywały się w szkole, w której uczeń ten spełnia obowiązek szkolny lub obowiązek nauki”. – Jest zbyt wcześnie, by mówić już, jak organizacja tych zajęć będzie wyglądać w tym roku. Wszystko okaże się w ciągu kilku najbliższych dni, po zebraniu danych ze wszystkich szkół – dodaje Krzysztof Jurek.

Nauka religii i etyki jest organizowana w szkołach na życzenie rodziców bądź pełnoletnich uczniów. Nie są to przedmioty obowiązkowe, a uczeń może nie uczęszczać na żaden z nich lub na oba jednocześnie. Od tego roku deklarację udziału w lekcjach religii lub etyki należy dostarczyć szkole w formie pisemnej; wówczas przedmiot staje się dla ucznia obowiązkowy, a ocena jest wliczana do średniej ocen ucznia, nie wpływa jednak na promocję.

Kuria Biskupia w Kaliszu zamieściła na swojej stronie internetowej instrukcję duszpasterską dla katechetów i proboszczów, apelując, aby w trosce o przyszłość lekcji religii w szkołach dopilnowali sprawy oświadczeń. Uczniowie, którzy wybiorą etykę maja być natomiast wyraźnie informowani, z czym się to wiąże. „Nie mamy na to wpływu bezpośredniego, ale kapłani i katecheci mają obowiązek poinformowania, że jest to forma pisemnej apostazji” – czytamy w dokumencie. Apostazja rozumiana  jest jako świadome, dobrowolne i publiczne wyrzeczenie się kontaktu z Kościołem.

MIK, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama