Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Fotoplastikon: ewangelicy w Kaliszu

Ewangelikom w Kaliszu w 500-lecie reformacji poświęcone będzie najbliższe spotkanie w w ramach cyklu wykładów popularno-naukowych „Fotoplastikon. Kalisz na fotografiach XIX i XX w.”. Na spotkanie zapraszają Sławomir Przygodzki i ks. Michał Kühn.
Fotoplastikon: ewangelicy w Kaliszu

W tym roku minie 500 lat od dnia, w którym augustiański mnich, Marcin Luter, przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze swoich 95 tez, będących wyrazem krytyki wobec powszechnej w Kościele praktyki udzielania odpustów. Ten czyn uznany został za początek reformacji, która rozlewając się po Europie, z czasem zakwestionowała cały średniowieczny ład religijno-społeczny streszczający się w słowie „christianitas”. Zdaniem wielu historyków reformacja to raczej skutek kryzysu ówczesnej świadomości religijnej, a nie efekt laicyzacji społeczeństwa. Skutkiem reformacji były wojny religijne, które pochłonęły dotąd nie w pełni oszacowaną liczbę ofiar.

A jak przebiegała reformacja na ziemiach polskich? Czy możemy mówić o rodzimej specyfice tego fermentu religijno-społecznego? Czy ewangelicy, którzy pojawili się w Kaliszu już w pierwszej połowie XVI w. i służą miastu po dzień dzisiejszy, wpisali się trwale w historię grodu nad Prosną?

Poszukując odpowiedzi na postawione pytania, gospodarze spotkania postarają się ukazać te wartości kulturowe protestantyzmu, które stały się podstawą nie tylko zdumiewającej w tamtym czasie na tle wydarzeń w Europie polskiej tolerancji, ale i sukcesów tej społeczności w wielu dziedzinach życia. 

Fotoplastikon już w tę niedzielę, 29 października, o godzinie 17.00 w Sali Studio Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Wstęp wolny.

MIK fot. CKiS


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama