Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Boliwijska msza o św. Józefie

Dla uczczenia Światowego Dnia Misyjnego w Kaliszu zorganizowano dwa koncerty „Misa a la fuga de S. Josef”. Polska premiera dzieła, pochodzącego z kręgu tzw. baroku latynoskiego, odbyła się we wtorkowy wieczór w kościele p.w. św. Matki Teresy z Kalkuty, a dziś zostanie powtórzona w Sanktuarium św. Józefa.
Boliwijska msza o  św. Józefie

„Misa a la fuga de S. Josef” to niezwykle obszerny zbiór kompozycji muzycznych z XVIII w., powstałych i zachowanych na terenach misji jezuickich w Południowej Ameryce. Nutowe zapisy zostały odkryte w Boliwii pod koniec XX wieku przez polskiego naukowca - ks. prof. Piotra Nawrota. Profesor historii misji muzyki kościelnej Wydziału Teologicznego UAM oraz profesor chorału gregorjańskiego i klasy organów w Konserwatorum Muzycznym w La Paz w Boliwii przyjeżdża z wykładami również do kaliskiego Seminarium Duchownego. W 1974 roku wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Werbistów. Po święceniach wyjechał na misję do Paragwaju. Następnie studiował muzykologię w Stanach Zjednoczonych i obronił doktorat. Od przeszło 20 lat pracuje w Boliwii, gdzie zajmuje się rekonstrukcją oraz popularyzacją tzw. muzyki baroku misyjnego, pochodzącej z dawnych redukcji jezuickich na terenie współczesnej Boliwii. Jest też dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki w Santa Cruz.

W Kaliszu zaplanowano dwa koncerty – podczas obu prof. Nawrot opowiada o znaczeniu swych odkryć. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest zaś Jakub Tomalak, którego chór wykonuje kilka dawnych i współczesnych pieśni o św. Józefie. „Misa a la fuga de S. Josef”  wykonywana jest w drugiej części wieczoru przez orkiestrę barokową, którą kieruje znakomity wiolonczelista Jarosław Thiel, a dyryguje tym razem Daniel Synowiec z Warszawy.

Znakomicie przyjęty we wtorek w parafii na Ogrodach koncert dziś o 19.30 zabrzmi w kaliskiej Bazylice. Wstęp wolny.

R. Kuciński, zdj. ks. W. Guzik


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama