Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Leśni pszczelarze

Jak dziano barcie, do czego służyło leziwo, czy borówki mają coś wspólnego z miodem, czym były klejma, z czego robiono błażejki? – odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć na wystawie „Leśni pszczelarze" w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Otwarcie zaplanowano na 29 września o godz. 13.00 w sali wystaw czasowych w „Powozowni”.
Leśni pszczelarze

Wystawa, której pomysłodawcą i organizatorem z ramienia OKL jest dr Jerzy Adamczewski, powstała według scenariusza Grażyny Szelągowskiej, pracownicy Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. W odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej wyeksponowane będą przedmioty obrazujące dzieje bartnictwa, formy organizacyjno-prawne tego leśnego rzemiosła, poszczególne etapy pracy bartników (dłubanie barci, podbieranie miodu, obróbka pożytków pszczelich) oraz sposoby wykorzystywania miodu i wosku. Całość uzupełnią i wzbogacą historyczne i współczesne fotografie, teksty źródłowe oraz przykłady pszczelich inspiracji w sztuce i literaturze.

Obiekty, które pojawią się na wystawie, pochodzą ze zbiorów: Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Przyrodniczego Białowieskiego Parku Narodowego, Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie oraz Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.

Twórcy wystawy: autorka scenariusza: Grażyna Szelągowska, pomysł i organizacja: Jerzy Adamczewski, komisarz: Konrad Bul, koncepcja plastyczna: Rafał Walendowski, zespół techniczny: Rafał Walendowski, Rafał Sorek, Damian Michałowski.

Wystawa w „Powozowni” Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie będzie prezentowana do 31 sierpnia 2018 r.

Rafał Kostka, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 25 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Wolę to niż tego drona którego jakiś debil puszcza całymi dniami i co? Czyżby podglądał??Data dodania komentarza: 4.05.2025, 18:38Źródło komentarza: Co lata nad Szałem? Niektórzy mają już dość!Autor komentarza: k2Treść komentarza: KDP bypassem stanowiącym przedłużenie Elektrycznej (widoczna na załączonym planie) rozwala te cenne tereny na dwie części (1/3 i 2/3). Za to jeżeli nie będzie ekranów, to będzie można popatrzeć podziwiając: o, ooo, pan posener, pan Malepszak jedzie, o, ooo, jak szybkooo!!!Data dodania komentarza: 4.05.2025, 18:06Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: he he heTreść komentarza: TAK - tak jest w tym kraju. NIEUDOLNE służby/organy państwowe w ten sposób tak to sobie tłumaczą...Data dodania komentarza: 4.05.2025, 17:18Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski posełAutor komentarza: jbkTreść komentarza: kalisz ma duze tradycje w byciu calkowicie niszczonym w trakcie wojen nie mozna od tak przerwac tego wiekowego dziedzictwa wiekszy obszar wiekszy broblem tak wiec wiesz. A tak na serio duza czesc starego kalisza jest zbudowana na starych fundamentach jeszcze starszego kalisza, mile to kiedy czytasz ksiazke 100 letnia a tam sa te same ulice alejki miiejsca |(inaczej ponazywane oczywiscie) ma to swoj urok. nie potrafie logicznie wytlumaczyc dlaczego nie buduje sie wiecej blokow po 30 pieter w kaliszu mie potrafie takze wytlumaczyc dlaczego za m2 placisz 10k czy wiecej i nie potrafie wytlumaczyc kogo na to stac. czy wyczerpalem wszystkie Twoje pytania i watpliwosci ? aha rozrastanie sie w boki nigdy nie jest dobre, przyklad szalego i opatpwka pokazuje jak te plany wyszly. ostrowa nigdy nie anektujemy a co do mniejszych miejscowosci brzydza sie nami jeszcze bardziej niz my nimi....Data dodania komentarza: 4.05.2025, 16:26Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama