Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

PWSZ w Kaliszu stawia na zagranicę

Kurs języka polskiego i kultury polskiej dla cudzoziemców chce przeprowadzić Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu. Oferta skierowana jest głównie do Ukraińców, ale to tylko jedna z wielu nacji, których przedstawiciele kształcą się w naszym mieście. Również polscy studenci uczelni mają szansę na zdobywanie wiedzy w Portugalii i w efekcie podwójny dyplom zarówno macierzystej, jak i portugalskiej uczelni partnerskiej.
PWSZ w Kaliszu stawia na zagranicę

W kaliskiej PWSZ kształcili się już obywatele Turcji, Rosji, Portugalii, Bułgarii, Hiszpanii oraz Łotwy. – Z kolei w ramach porozumienia z Portugalią przyjeżdżają do nas studenci tamtejszej uczelni, ale niekoniecznie Portugalczycy. Byli więc ludzie z: Nigerii, Kamerunu, Pakistanu, Chin i Wysp Zielonego Przylądka – mówi Elżbieta Steczek-Czerniawska, rzecznik prasowy kaliskiej uczelni. - Wkrótce również będziemy mieć gości z tych wszystkich państw i po raz pierwszy z Niemiec i Rumunii. W ramach Erasmusa za granicę wyjeżdżają również nasi pracownicy naukowi. Ostatnio byli na Cyprze, na Malcie, w Czechach, Niemczech i Portugalii.

W ramach umiędzynarodawiania uczelni PWSZ wspólnie z ks. Romanem Woźniakiem z Kościoła grekokatolickiego przygotowuje dla cudzoziemców kurs języka polskiego i kultury polskiej. Na początek skorzysta z niego  około 30 obywateli z Ukrainy. – Kurs ten, ukończony z odpowiednio dobrym wynikiem, pozwoli tym osobom podjąć kształcenie w naszej uczelni zarówno na studiach dziennych jak i na zaocznych – mówi Ewa Wasilewska z Biura Współpracy z zagranicą PWSZ. - Oprócz tego ma również pomóc zaklimatyzować się obcokrajowcom w społeczności i środowisku kaliskim, a także lepiej integrować się z mieszkańcami.

Uczelnia kładzie nacisk także na naukę języka angielskiego u swoich polskich studentów. Tym bardziej, że oferuje studia międzynarodowe; dzięki porozumieniu podpisanemu z Instituto Politécnico de Bragança (Portugalia) kaliscy i portugalscy studenci mają możliwość uzyskania Double Diploma  – podwójnego dyplomu studiów licencjackich – macierzystej i partnerskiej uczelni. Chcąc zachęcić młodych ludzi do szlifowania języka szkoła wpadła na pomysł organizacji profesjonalnej gry miejskiej właśnie w języku angielskim. – Chcielibyśmy, aby ta gra była tematycznie powiązana z historią Kalisza, ale także z biznesowym potencjałem tego miasta. Planujemy zaangażować w przeprowadzenie i przygotowanie tego przedsięwzięcia również studentów z zagranicy, którzy w przyszłym roku akademickim też licznie zagoszczą w murach naszej uczelni – dodaje Ewa Wasilewska.

W ubiegłym roku akademickim, w ramach programu Erasmus+, w PWSZ kształciło się 70 zagranicznych studentów. W tym roku uczelnia ma zgłoszenia od ponad 30 cudzoziemców.

MIK, KB, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama