Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 09:46
Reklama
Reklama
Reklama

Uchwałą w smog

Tylko część wielkopolskich samorządów jest zainteresowana wprowadzeniem uchwały antysmogowej, która ma być nowym narzędziem w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Wśród nich jest Kalisz, ale ościenne gminy potrzeby wprowadzania nowych przepisów nie mają. Dokument powstanie pod koniec roku, ale jak mówi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, bez chęci współpracy wszystkich stron, a tym bardziej bez wsparcia rządu i jednego konkretnego planu działania trudno oczekiwać spektakularnych efektów.
Uchwałą w smog

Uchwała antysmogowa będzie nowym narzędziem dla samorządów, które chcą walczyć z zanieczyszczonym powietrzem. Prace nad nią ruszają, a wytycznymi do stworzenia opracowania będą m.in. ankiety, które w grudniu Urząd Marszałkowski wysłał do wszystkich wielkopolskich miast i gmin. Chęć wspólnej walki z niewidocznymi, ale niebezpiecznymi dla naszego zdrowia pyłami wyraziła zaledwie połowa samorządów, mówi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Tam były wskazywane paliwa, jakie gminy by preferowały u siebie oraz opał, którego by nie chciały.  Miały wskazać, czy są zainteresowane zakazem ich stosowania przez cały rok czy tylko sezonowo. 

Samorządy zaznaczały, że każde ich działania powinny mieć wsparcie ze strony rządu i odpowiednich regulacji prawnych. Tylko opracowanie długofalowej i przemyślanej polityki pozwoli na skuteczną walkę ze smogiem. Dlatego obok powinności powinny być też pieniądze na edukację, ale też np. na podłączanie nieruchomości do miejskich sieci ciepłowniczych. Tak jak w ubiegłym wieku zrobiła Anglia i Francja, by walczyć ze smogiem. Jednak to tylko teoria, bo praktyka ciągle rozbija się o zyski, jakie można mieć tu i teraz. Przykładem może być sam Kalisz. Nawet tutaj gros kamienic należących do miasta nie jest podłączona do sieci ciepłowniczej, dodaje Eskan Darwich, radny PO, na którego wniosek w jednej z komisji Rady Miejskiej udział wzięli przedstawiciele Ciepła Kaliskiego. -  To jest firma prywatna, pewna działalność musi być dla nich zyskowna. Natomiast najbardziej mnie zmartwiło, że budynki należące do MZBM, i to w centrum miasta Kalisza, nie są podłączone do cieplika kaliskiego. Mimo że na tych ulicach zostały położone rury. Od zarządcy usłyszeliśmy, że być może niektórzy lokatorzy nie będą płacić za ogrzewanie. Stąd brak takiej inwestycji - mówi.  

Tym bardziej trudno myśleć o szerszej akcji czyli np. podłączania do cieplika osiedli domków jednorodzinnych okalających miasto. Tam większość domostw ogrzewana jest w tradycyjny sposób. Dodać ościenne gminy, które nie są zainteresowane uchwałą antysmogową i mamy smog. Może w najbliższych miesiącach mniejszy, bo zbliża się lato, ale kolejny sezon grzewczy niebawem i problem powróci. Stąd według pracujących nad nowym prawem dla Wielkopolski powinny pojawić się programy wspierania samorządów w rozbudowie takich systemów.  - Sama uchwała antysmogowa, bez rządowego wsparcia, nie da efektu. W ślad za uchwałą antysmogową oczekujemy zdecydowanych działań ze strony rządu – podkreśla Wodzińska. -  Wprowadzenia klasyfikacji kotłów grzewczych czy legislacji odnośnie klasyfikacji jakościowej opału stałego, a co najważniejsze obniżenia cen na paliwa płynne i gazowe, tak aby ogrzewanie ekologiczne nie było ogrzewaniem droższym od ogrzewania nieekologicznego.

Uchwała antysmogowa dla Wielkopolski będzie gotowa pod koniec tego roku. Jednak to tylko jeden pozytywny element ogromnego problemu.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 28°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama