Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sami wyprodukują prąd, którym będą zasilać ekologiczne autobusy

Elektryczne autobusy, które pojawią się na ulicach Ostrowa Wielkopolskiego będą zasilane prądem wytworzonym w tamtejszym zakładzie ciepłowniczym. Pociągnięcie kabla z OZC do MZK jest jednym z punktów projektu, w ramach którego miasto otrzymało wsparcie finansowe z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Ten, obok zakupu ekologicznego taboru, zakłada także kilka innych działań, które mają zmniejszyć smog.
Sami wyprodukują prąd, którym będą zasilać ekologiczne autobusy

Będą 4 elektryczne autobusy, potrzebna jest stacja ładująca takie pojazdy. Taka powstanie na terenie Miejskiego Zakładu Komunikacji, tam gdzie pojazdy będą stacjonować. Prąd w kontaktach, do których będą podłączone ekologiczne samochody miasto wytworzy we własnym zakresie. - Nasza spółka jeszcze w tym roku doprowadzi własną linię kablową do Miejskiego Zakładu Komunikacji, aby zasilać ekologiczną energią autobusy elektryczne, które w tym roku pojawią się w Ostrowie Wielkopolskim – mówi Marian Kupijaj, prezes OZC.

Prąd, w spółce, która znana jest głównie z produkcji ciepła i ciepłej wody dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego oraz miejskich jednostek, powstaje dzięki dwóm turbinom zamontowanym w kotłowni przy ul. Grunwaldzkiej.  Pierwsza z nich, o mocy 5,5 MW, wykorzystuje gaz do produkcji prądu, a druga, o mocy 1,5 MW, pracuje w skojarzeniu z kotłem biomasowym i wytwarza tzw. zieloną energię. - Przy spalaniu biomasy wytwarzany dwutlenek węgla nie jest emitowany do atmosfery, a spółka za produkcję tej energii otrzymuje tzw. zielone certyfikaty - wyjaśnia Marian Kupijaj, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

W ubiegłym roku remont zespołu kogeneracyjnego turbin wytwarzających prąd kosztował spółkę milion złotych. Przeprowadzony był we Włoszech. OZC jest częścią projektu pn. „Unowocześnienie transportu miejskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski”, który z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymał dofinansowanie w wysokości niemal 15 milionów złotych. Całość projektu to blisko 21 milionów.

AW, Artur Kołaciński, Biuro Prasowe UM


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama