Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pierwsza gwiazdka

Boże Narodzenie ma wiele symboli. Jednym z nich, tym, który jest znakiem do rozpoczęcia świętowania i który prowadził trzech Mędrców do Betlejem, jest gwiazda. Według tradycji do wigilijnej wieczerzy zasiadamy wraz z pojawieniem się pierwszej na niebie. Podpowiadamy, gdzie jej szukać. I zdradzimy, czy pierwszy świecący na niebie obiekt faktycznie będzie gwiazdą.
Pierwsza gwiazdka

Pierwszy świecący obiekt na wigilijnym niebie będzie można dostrzec około godziny 16.00. Jednak nie będzie to gwiazda, a planeta. Tradycjonaliści, żeby zobaczyć gwiazdę, będą musieli poczekać kilkadziesiąt minut. - Już o 16.00 zobaczymy Wenus. To nie jest prawdziwa gwiazda. To bardzo jasna planeta. Będzie widoczna nad południowym horyzontem. Chwilkę później nad Wenus zaświeci inna planeta - Mars  – zdradza  Radosław Pior z Koła Astronomicznego przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Dobrzec” w Kaliszu. - Ci najbardziej wytrwali, którzy chcą zobaczyć prawdziwą gwiazdę przed Wigilią to niech tak około 16.20 – 16.30 spojrzą nad zachodni horyzont. Tam będzie świeciła jasna prawdziwa gwiazda Wega z gwiazdozbioru Lutni. Albo nad wschodnim horyzontem będzie Kapella z gwiazdozbioru Woźnicy.

Dlaczego wyglądamy pierwszej gwiazdy? Jest ona symbolem gwizdy betlejemskiej, która prowadziła pasterzy i mędrców do stajenki, w której na świat przyszedł Jezus. Jak mówi Radosław Pior, niewykluczone, że w Wigilię na niebie będzie można podziwiać widowisko podobne do tego sprzed 2 tysięcy lat. - Tego nigdy nie wiadomo, bo być może wybuchnie w najbliższym czasie gwiazda nowa lub supernowa. To są takie gwiazdy, które przez kilkadziesiąt dni są najjaśniejsze na niebie, czasem są widoczne nawet w dzień. I podejrzewa się, że Trzej Królowie właśnie taką nową lub supernową widzieli – dodaje Radosław Pior.

Inna teoria mówi, że Trzej Królowie widzieli koniunkcję dwóch jasno świecących planet. Tej w najbliższym czasie astronomowie nie przewidują.

AW, zdjęcie Internet


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama