Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niezwykły nabytek kaliskiego Muzeum ZDJĘCIA

O cenny eksponat - XIX-wieczną bulierę do parzenia herbaty, powiększyły się zbiory Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Artefakt wyprodukowany został w Kaliszu. Muzeum zakupiło go za ponad 17 tysięcy złotych.
Niezwykły nabytek kaliskiego Muzeum ZDJĘCIA

Buliera była rodzajem czajnika na gorącą wodę z podgrzewaczem podtrzymującym jej wysoką temperaturę. Stanowiła elegancki element zastawy stołowej służący do przygotowania herbaty. Ta, która trafiła do kaliskiego Muzeum, powstała w latach 1834 – 54. Srebrna buliera została wyprodukowana w Kaliszu, przez złotnika Jana Fryderyka Sucka. Jest to jedyny znany zabytek tego rodzaju, powstały w ośrodku kaliskim, wykonany ze srebra o próbie 11 łutów. W jednym z warszawskich antykwariatów wypatrzyła go dr Ewa Andrzejewska, kustosz Działu Sztuki Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. 17 tys. zł na zakup tego przedmiotu wyłożył Urząd Marszałkowski w Poznaniu. - To jest naprawdę niezwykły nabytek, dlatego że tej wielkości naczynia stołowe, które wyszły z kaliskich warsztatów złotniczych, należą do rzadkości. W zasadzie jest to jedyny tego typu okazały przedmiot, znany nam, który wyszedł z kaliskiego warsztatu – mówi Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Buliery były kiedyś naczyniami stołowymi, służącymi do podgrzewania i dystrybucji wody. Znane od XVII wieku, swoją świetność przeżywały w latach 20 i 30-tych XIX wieku w Królestwie Kongresowym. Z powszechnego użycia zniknęły całkowicie po I wojnie światowej.

5 października o godzinie 16.00 rusza wystawa „Siedem wieków kaliskiego złotnictwa”, podczas której będzie można oglądać m.in. bulierę zakupioną na potrzeby ekspozycji. Wystawa potrwa do 16 grudnia. Potem buliera zostanie odrestaurowana i trafi do zbiorów Muzeum.

TD, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama