Reklama https://toyotamikolajczak.pl/samochody-dostawcze/
Reklama
Reklama

Do czego służą przewody odgromowe? Charakterystyka i zastosowanie

Przewód odgromowy to najważniejszy komponent piorunochronu, z którego w większości zbudowana jest cała instalacja. Występuje jako stalowy drut lub płaska taśma (o czym za chwilę), a jego podstawową rolą jest bezpieczne odprowadzanie prądu piorunowego do gruntu i rozproszenie w nim energii elektrycznej. W ten sposób ładunki o potężnej sile rażenia są neutralizowane i nie zagrażają ani mieniu, ani (przede wszystkim) ludzkiemu zdrowiu i życiu.
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Do czego służą przewody odgromowe? Charakterystyka i zastosowanie

Przewody odgromowe – wykorzystanie w piorunochronie

Za pomocą opisywanych przewodów wykonuje się zwody poziome i pionowe (tzw. siatkę zwodów) oraz przewody odprowadzające (zespolone ze zwodami i elementami uziemienia). Przewody odgromowe funkcjonują jako podstawowa trasa przepływu prądu piorunowego, a ich specyfika stanowi o poprawności pracy całej instalacji. Komponenty te mocowane są zwykle na dachach lub elewacji budynków, a do ich trwałego osadzenia wykorzystuje się uchwyty kątowe. Przewody łączy się ze sobą za pomocą złączy kontrolnych, krzyżowych albo przelotowych.

Rodzaje przewodów odgromowych

Te podstawowe elementy każdego piorunochronu różnią się przede wszystkim ze względu na kształt. Wyróżniamy pod tym względem przewody odgromowe okrągłe w postaci drutu, a także przewody płaskie (bednarka). Poszczególne z nich stosuje się w zależności od rozmaitych czynników: wymagań dotyczących przewodności, odporności na czynniki zewnętrzne, estetyki czy łatwości montażu.

Przykładowo przewody w kształcie bednarki mają większą powierzchnię przekroju poprzecznego taśmy, co zapewnia lepszą przewodność i rozpraszanie ładunków elektrycznych. Właściwość ta okazuje się korzystna zwłaszcza w lokalizacjach, gdzie spodziewać się można dużego natężenia wyładowań atmosferycznych.

Częściej wybierane w piorunochronach są przewody okrągłe. Decydują o tym takie właściwości jak elastyczność, łatwość montażu w trudno dostępnych miejscach oraz estetyka (drut jest mniej widoczny i bardziej preferowany w niektórych zastosowaniach architektonicznych). Przewody okrągłe mogą być bardziej odpowiednie dla mniejszych budynków.

Przewody odgromowe różnią się również ze względu na rozmiar (długość, średnica lub przekrój) i materiał wykonania. Najczęściej wykonuje się je z takich przewodników jak miedź, stal ocynkowana, stal nierdzewna albo aluminium. Wybór materiału wykonania powinien być zawsze dostosowany do warunków, w jakich funkcjonować będzie system ochrony odgromowej.

Bezpieczne i solidne przewody odgromowe

O bezpieczeństwie i niezawodności każdej instalacji odgromowej decydują zarówno rzetelnie wykonany projekt i montaż, jak i wykorzystanie wysokiej klasy, certyfikowanych i solidnych komponentów. Znaleźć je można u sprawdzonych, zaufanych dostawców, takich jak np. AH Hardt. Firma działa nieprzerwanie od blisko czterech dekad i jest najbardziej doświadczonym producentem instalacji odgromowych w Polsce. Oferuje nie tylko wysokich standardów sprzęt, ale i nowoczesne rozwiązania oraz fachowe doradztwo.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama